Nowoczesna elewacja z betonu

Coraz więcej osób planujących budowę domu poszukuje alternatywnych rozwiązań estetycznych dla jego elewacji. Inwestorzy starają się zastąpić tradycyjny malowany tynk okładzinami elewacyjnymi, np. z łupku lub klinkieru. Niektórzy poszukują jednak rozwiązań bardziej nietypowych, alternatywnych. Uwagę osób o niebanalnych upodobaniach na pewno przykuje wykorzystanie na elewacji betonu architektonicznego, jak w projekcie domu Zx121, w którym beton podkreślił z zewnątrz całą jedną kondygnację. Dzięki takiemu zastosowaniu bryła domu zostaje zachowana w klimacie prostym, a jednocześnie zyskuje na nowoczesności.

Projekt domu Zx121

Projekt domu Zx121

Walory estetyczne płyt betonowych

Elewacje z surowego betonu były ikoną modernizmu na początku XX w., kiedy to stawiano na prostotę, minimalizm i puryzm materiałowy. Beton w tamtych czasach był pozostawiany ze śladami deskowania, które również uważano za estetyczne i warte wyeksponowania. W dzisiejszej architekturze zauważyć można odrodzenie betonu. Pojawia się w czystej formie w wielu realizacjach, a odpowiednio zaaranżowany i wyeksponowany wygląda elegancko i nowocześnie. By dać możliwość zastosowania betonu również w mniejszych realizacjach w postaci budynków jednorodzinnych, na rynku materiałów budowlanych producenci oferują płyty elewacyjne z betonu architektonicznego, które wykorzystuje się do aranżacji elewacji domu. Płyty mają różne proporcje i wymiary, można łatwo je docinać i wykonywać w nich otwory. Dają duże możliwości – można wykorzystać je jedynie na fragmencie budynku lub pokryć nimi jego większość. Świetnie prezentują się a połączeniu z drewnem oraz białym tynkiem.

Projekt domu Zx121

Projekt domu Zx121

Aspekty techniczne wykorzystania płyt z betonu architektonicznego

Płyty z betonu architektonicznego są niezwykle łatwe w montażu. W projektach domów o nieznacznej wysokości – parterowych czy z poddaszem użytkowym można mocować je do styropianowej warstwy izolacji jedynie za pomocą specjalnego kleju. W przypadku zastosowania izolacji miękkiej w postaci wełny szklanej czy mineralnej, będzie trzeba zastosować kotwy stalowe. Podobny sposób mocowania stosuje się w przypadku budynków wysokich. Płyty betonowe są bardzo łatwe w obróbce – można je docinać za pomocą takich samych narzędzi, jak te wykorzystywane do płytek ceramicznych.

Płyty betonowe przez swoją strukturę mają pozytywny wpływ na izolacyjność przegrody budowlanej. By dobrze sprawdzały się jako materiał elewacyjny muszą mieć dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ważne dla ich trwałości jest również to, by były nienasiąkliwe.

Projekt domu Zx121

Projekt domu Zx121

Pokrycie elewacji domu płytami z betonu architektonicznego jest dobrym pomysłem dla Inwestorów szukających rozwiązań nietypowych, ceniących sobie prostotę i elegancję. Dom wykończony w ten sposób na pewno będzie wyróżniał się niebanalną estetyką. Dostępne na rynku płyty betonowe nie przysparzają problemów w montażu i pozwalają na znaczną dowolność, gdyż łatwo się je przycina. Dobrze wyglądają też w połączeniu z innymi materiałami budowlanymi – z elementami drewnianymi, czy materiałem pokrycia dachowego. By cieszyć się efektem takiego wykończenia budynku należy jednak postawić na materiały wysokiej jakości i solidną robociznę.


Article Tags:
Article Categories:
Artykuły
Likes:
0

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

Comments are closed.