Zalety i wady forniru

Wykorzystywanie różnego rodzaju oklein cieszy się dużą popularnością. Takie materiały łączą korzystną cenę z estetycznym wyglądem. Pozwalają nadawać meblom oraz wnętrzom bardziej elegancki charakter bez ponoszenia dużych kosztów.

Najważniejsze zalety forniru

Ten typ okleiny jest wybierany głównie ze względu na stosunkowo wysoką jakość. Cienkie arkusze są przygotowywane z naturalnego drewna i w pełni oddają jego urok. Doskonale nadają się do bardziej eleganckiego pomieszczenia, na przykład sprawdzą się w gustownym salonie. Forniry mogą dokładnie imitować rysunek drewna lub też mają powtarzalny wzór. Wybór konkretnego rozwiązania jest uzależniony głownie od upodobań.

Dużą zaletą forniru jest bardzo duża różnorodność. Okleina jest produkowana z wielu gatunków, w tym także z drewna egzotycznego. W przypadku produktów modyfikowanych, dodatkowo zostaje poddawana barwieniu. W związku z tym nie ma większych problemów z wybraniem wzoru i koloru okleiny, który będzie idealnie pasować do dodanego zastosowania.

Do plusów takiego rozwiązania zalicza się również jego stosunkowo dużą trwałość. Ten czynnik ma duże znaczenie w przypadku wyboru tego typu materiałów, niezależnie od tego, czy będą one stosowane do produkcji mebli, czy do wykończenia wnętrza. Odporność na uszkodzenia sprawia, że powierzchnie wykończone fornirem zachowają estetyczny wygląd przez lata.

Jakie wady mają forniry?

W zasadzie można znaleźć tylko jedną wadę tego typu oklein – nie należą one do najtańszych. Wpływa to również na ceny mebli, które są wykończone taką okleiną. Trzeba jednak zauważyć, że w przypadku tego typu materiału wyższa cena idzie również w parze z odpowiednią jakością. Dlatego jest to opłacalna inwestycja.

Osoby, które zdecydują się na zakup forniru, mogą mieć dylemat między wyborem wersji naturalnej i modyfikowanej. Taka decyzja jednak zależy głównie od upodobań. Dla niektórych brak sęków i innych charakterystycznych wad drewna będzie zaletą, dla innych wadą.

Dobra inwestycja?

Oczywiście na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Forniry są doskonałą inwestycją przede wszystkim dla osób, które cenią drewno i chcą wykorzystać je we wnętrzach. Nie zawsze możliwy jest zakup litego drewna, także ze względu na jego raczej wysoką cenę. W takiej sytuacji naturalna okleina wysokiej jakości będzie na pewno korzystnym rozwiązaniem.

Duża różnorodność wzorów okleiny na pewno pomoże w dobraniu materiału, który będzie odpowiadać konkretnym upodobaniom i dobrze komponować się z aranżacją wnętrza.


Article Categories:
Artykuły
Likes:
0

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

Comments are closed.