Francuskie inspiracje

W dziewiętnastym wieku kultura francuska odgrywała zasadniczą rolę w całej Europie. Także w Polsce, gdzie naśladowano francuską modę, urządzanie wnętrz, sam styl bycia, a także sposób kreowania ogrodów. Mówienie po francusku było oznaką przynależenia do wyższych sfer. Dzisiaj kultura Francji nie jest tak dominująca. Wolimy na przykład inspiracje skandynawskie.

Styl prowansalski

Stylem pochodzącym z Francji, który obecnie przeżywa rozkwit na całym świecie, jest styl prowansalski. Uroczy, lekki, finezyjny. Zdobywa nasze serca i wyobraźnię. Wnętrza i ogrody. Drewniane meble w białym kolorze doskonale dopełnią meble ogrodowe z rattanu zachwycające swoją prezentacją. Bujany fotel czy głębokie krzesła dostawione do białego stołu w stylu prowansalskim – taka kompozycja może stanąć na werandzie, ale też w romantycznej jadalni. Ozdobionej lawendowymi motywami.

Dom w Prowansji to dzieło namalowane przez Cézanne’a. Malarz uchwycił proste piękno tego obszaru, które w dużej mierze budują figury gór. Styl prowansalski można podkreślić w ogrodzie poprzez motywy górskie, na przykład białe otoczaki czy żwir wypełniający rabatki. Białe meble ogrodowe z technorattanu także podkreślą urok stworzonej przez nas krainy, naśladującej odległy zakątek świata.

Pałacowy ogród

Styl francuski w odniesieniu do ogrodów kojarzy się przede wszystkim z symetrią i wykorzystaniem figur geometrycznych do ułożenia intrygującej całości. Tak właśnie skomponowano otoczenie pałacu Villandry.

Fantazyjną kompozycję tworzą tutaj starannie zaplanowane i wykonane kwadraty-kwietniki, w których znajdziemy najróżniejsze kwiaty, a nawet warzywa. Naśladowanie tego typu ogrodu oznacza, że naszą przestrzeń potraktujemy jak tabula rasa, którą wypełnimy obmyślonym przez nas wzorem. Im bardziej będzie on skomplikowany i perfekcyjny, tym lepiej.


Article Tags:
· · · ·
Article Categories:
Artykuły

Related Posts


Popular Posts

Comments are closed.