Jak funkcjonalnie wykorzystać wykusz w salonie?

Podążając zgodnie z definicją wykusz jest formą architektoniczną, która wystaje poza ścianę budynku powiększając w ten sposób powierzchnię wnętrza. W domach jednorodzinnych projektuje się go najczęściej na parterze i może on przybierać różne formy: prostokątną, półokrągłą lub indywidualną, dobraną do potrzeb Inwestora. Dzięki tej różnorodności można go zastosować w wielu projektach, zarówno w projektach domów nowoczesnych, jak i klasycznych.

Wizualizacja wnętrza. Projekt domu Dariusz www.extradom.pl

Wizualizacja wnętrza. Projekt domu Dariusz www.extradom.pl

Wybierając projekt domu z wykuszem korzystamy z jego licznych zalet. Po pierwsze jest to znakomity pomysł na doświetlenie wnętrza. W zależności od tego jak zostaną zamontowane w nim okna, uzyskamy różne natężenie światła słonecznego, które będzie wpadało do pomieszczenia. Dodatkowo powiększy się optycznie powierzchnia, jeżeli okna zostaną wprawione na całej wysokości wykuszu.

Projekt domu Gracjan 2 extradom.pl

Projekt domu Gracjan 2 extradom.pl

Najpopularniejszym rozwiązaniem aranżacyjnym stosowanym w domach jednorodzinnych jest jadalnia. Pomysł ten sprawdzi się szczególnie w przypadkach, kiedy kuchnia otwarta jest na salon. Ustawiając w wykuszu duży stół i wygodne krzesła stworzymy idealną przestrzeń na rodzinne spotkania. A kiedy postawimy tam mały stolik i miękkie fotele, wyczarujemy przestrzeń idealną na popołudnie z ulubioną herbatą i książką.

Kolejnym pomysłem na aranżację wykuszu w domu jednorodzinnym jest umieszczenie wygodnych ław wyłożonych miękkim materacem. Miejsce to może stać się idealną przestrzenią do odpoczynku i relaksu. Pomysł z ławami może być także doskonałym uzupełnieniem aranżacji jadalni. W ten sposób powstanie oryginalna i komfortowa przestrzeń, która może służyć zarówno jako strefa do przyjmowania gości, jak i miejsce wyciszenia.

Projekt domu Praktyczny 3 extradom.pl

Projekt domu Praktyczny 3 extradom.pl

Projekt domu Praktyczny 3 extradom.pl

Projekt domu Praktyczny 3 extradom.pl

Innym sposób efektownego wykorzystania wykuszu to stworzenie w nim kącika telewizyjnego. W tym przypadku najlepsze będzie rozwiązanie kiedy okna nie będą zajmowały dużej powierzchni lub będą jedynie w bocznych jego częściach. Ciekawym pomysłem wydaje się także zamontowanie żaluzji, które sprawią, że światło słoneczne nie będzie nam przeszkadzać w trakcie oglądania telewizji. A po skończonym seansie otwierając żaluzję, doświetlimy wnętrze i powiększymy optycznie przestrzeń.

Warto także zastanowić się nad stworzeniem w wykuszu biblioteczki, która pomieści wiele ciekawych książek. Może to być również miejsce na przechowywanie płyt CD, DVD czy popularnych płyt winylowych i gramofonu. Z racji dopływu światła słonecznego wykusz to dobre miejsce na stworzenie miejsca do pracy, gabinetu czy kącika komputerowego.

Projekt domu Królewiec LMP63 extradom.pl

Projekt domu Królewiec LMP63 extradom.pl

Wykusz w domu jednorodzinnym jest bardzo dobrym pomysłem jeżeli chcemy optycznie powiększyć wnętrze i odpowiednio je doświetlić. Rozwiązanie to pozwala także urozmaicić bryłę budynku i nadać jej ciekawy kształt. Wiele możliwości aranżacyjnych sprawia, że każdy znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb i układu pomieszczeń w domu.


Article Tags:
·
Article Categories:
Artykuły

Comments are closed.