Materac dla dziecka – jak go wybrać?

Jaki materac dla dziecka będzie odpowiedni? Powinien być twardy, miękki, na sprężynach czy może lepiej, jak kupisz model wykonany z gąbki? Poznaj odpowiedź na te pytania i dobierz materacyk do łóżka niemowlaka i nieco większego szkraba. Poznaj najlepsze materace dziecięce.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jaki materac wybrać dla dziecka w wieku niemowlęcym?
  • Które materace sprawdzą się dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym?
  • Na co zwracać uwagę przy wyborze materaca do spania dla pociechy?

Materac dla dziecka w wieku niemowlęcym

Dla noworodka czy niemowlaka, który w pierwszych latach życia intensywnie rośnie, bardzo ważny jest sen. Dziecko przesypia większą część doby, dlatego materacyk dla takiego maleństwa musi spełniać szereg wymagań. Przede wszystkim ważna jest dość duża twardość materaca do łóżeczka czy też do wózka lub dostawki do łóżka rodziców, by niemowlę stabilnie leżało i miało zapewnione odpowiednie podparcie małego ciałka. Kluczową kwestią jest także przepuszczalność powietrza i temperatura, jaką ma materac, by uniknąć wychłodzenia dziecka – szczególnie w pierwszych tygodniach po porodzie.

Najczęściej wybieranymi modelami dla noworodków i niemowląt są materace z pianki poliuretanowej, termoelastycznej lub wysokoelastycznej, które dobrze dopasowują się do kształtu ciała dziecka, dają komforty wypoczynku i świetnie cyrkulują powietrze. Zapewniają też odpowiednią regulację temperatury i chronią przed wyziębieniem czy nadmiernym przegrzaniem w czasie snu. Warto pamiętać, że dzieci w wieku niemowlęcym mają jeszcze nie do końca wykształconą odporność, dlatego mile widziane są materiały, które mają właściwości antyalergiczne i przeciwgrzybicze. Dla małego alergika najlepszy będzie zatem materac lateksowy.

Materace dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym

Materac dla przedszkolaka, który już wyrósł z łóżeczka ze szczebelkami, powinien przede wszystkim stanowić doskonałe podparcie dla kręgosłupa malucha, który ciągle rośnie. Nie może być zbyt twardy, ale także i za miękki. Materiały użyte do produkcji materaca, podobnie jak w przypadku niemowląt, powinny być ekologiczne, antyalergiczne i antybakteryjne. Wybierz taki model, który powstał bez toksycznych klejów. Dobrze jeśli pokrowiec można wyprać w pralce – gdy dziecku przytrafi się w nocy niemiła niespodzianka lub przez przypadek zaleje i pobrudzi łóżko w trakcie jedzenia czy zabawy.

Najlepsze materace dla dzieci od 3 lat wzwyż to te wykonane ze wspomnianej już pianki bądź lateksu. Materiały o wysokiej jakości nie są podatne na odkształcenia, a dodatkowo idealnie dopasowują się do ciężaru szkraba. Dla starszaka można już bez obaw zamówić np. materac kieszeniowy lub sprężynowy, które wiodą prym zaraz po lateksowych i piankowych modelach.

Materace dziecięce – jak je wybierać?

Materac dla dziecka powinien być nowy. Nie odkupuj używanych modeli po innych maluszkach. Materace z biegiem czasu deformują się i bezpowrotnie odkształcają, a to może być przyczyną późniejszych wad kręgosłupa u niemowlaka czy przedszkolaka, który odziedziczył produkt np. po starszym rodzeństwie. Zanim jeszcze kupisz idealny materac dla swojej pociechy, sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model ma wymagane atesty (np. PZH, EKO-TEX), które potwierdzają jego jakość, wygodę użytkowania i bezpieczeństwo dla dziecka.

Dobrze, jeżeli materac dla szkraba będzie miał także pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Dobrze dopasuj szerokość i długość materaca do gabarytów łóżka. Najczęściej spotykane materace to te o wymiarach 120 cm x 60 cm lub 140 cm x 70 cm. Przyjmuje się, że materacyk powinien mieć grubość 10 cm i musi być zawsze co najmniej 20 cm dłuższy niż wzrost dziecka. Myślisz o zakupie materaca z wkładem z surowców naturalnych (np. z łuską gryki, trawą morską lub włóknami kokosa)? Takie wypełnienia sprawdzą się tylko u starszaków. W przypadku niemowląt po zamoczeniu materaca mogą się w nim rozwijać bakterie, a nawet pleśń.

Jeżeli nadal nie masz upatrzonego idealnego modelu materaca dla dziecka, koniecznie wejdź na Allegro i zamów nowy, wygodny oraz dopasowany produkt do potrzeb szkraba – oczywiście w bardzo przystępnej cenie!


Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Artykuły

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *