Ogród nowoczesny a dawne typy ogrodów

Ogród w angielskim stylu stał się popularny szczególnie w Niemczech w drugiej połowie XVIII wieku. Spowodowało to, że obowiązujący dotychczas typ ogrodu przestał być dominujący. To w tamtym czasie zaczęto odróżniać dawny styl jako „ogród francuski”. Ogrody współczesne zdają się odwoływać nieustannie do tych obu typów ogrodów. Można powiedzieć, że obecnie tworzymy różnorodne wariacje na temat stylu francuskiego i angielskiego.

Zaskoczenie i zmiana

Ogród angielski charakteryzował się dynamiką. Istotne było doznawanie zaskoczenia podczas zwiedzania ogrodu. Umożliwiały to zmieniające się widoki i scenerie. Nieprzewidywalność stanowiła wartość. Sama natura tworzyła elementy zaskoczenia.

Można powiedzieć, że nowoczesny ogród rustykalny, leśny czy naturalistyczny – nawiązuje do stylu angielskiego. Naśladuje się tutaj naturę albo podtrzymuje jej naturalność, jeśli na przykład zakładamy ogród na skraju autentycznego lasu czy łąki. Przestrzeń ogrodowa powinna nas zadziwiać. Ten efekt zaskoczenia musi też tworzyć sama natura, której pozwalamy się rozwijać w wyznaczonych przez nas granicach.

Symetria i forma

Styl francuski natomiast oznaczał pojmowanie architektury ogrodowej jako przedłużenia projektowania domu. Pojawiają się korytarze i salony ogrodowe. Dominują rozwiązania geometryczne niczym w przestrzeni domowej. Całość jest przemyślana i podana rygorowi. Wszystko tutaj musi wynikać z planu architektonicznego.

Francuski styl myślenia o ogrodzie znajdziemy także w ogrodzie nowoczesnym. Potwierdzają to chociażby salony ogrodowe czy geometryczne rzeźby ogrodowe, także te wykonane z roślinności. W dalszym ciągu lubimy panować nad naturą. Ujarzmiamy ją w każdym szczególe. Przycinamy i formujemy niczym ogrodnicy w dawnych ogrodach francuskich.


Article Tags:
·
Article Categories:
Artykuły

Related Posts


Popular Posts

Comments are closed.