TEMATYCZNA KUCHNIA

Każdy kucharz chce, aby jego kuchnia spełniała w pełni jego oczekiwania. Powinna więc być możliwie jak najbardziej praktyczna, tak aby nie marnować czasu na szukanie sprzętu kuchennego i mając pewność, że są oni w posiadaniu odpowiedniego sprzętu. Samo zastosowanie praktyczne to jednak nie wszystko, ponieważ stawiając tylko na to, kuchnia staje się miejscem pracy, a nie pomieszczeniem pełnym ciepła. Wystrój ma również bardzo duże znaczenie, ponieważ w ładnej kuchni zwyczajnie przyjemniej się gotuje, a to ma wpływ także na smak potraw. Kuchnię możemy udekorować na wiele różnorodnych sposobów, ale wcale nie musimy zaczynać od remontu czy wybierania typowych dekoracji czy kwiatów. Czasem najlepiej sięgnąć po to co mamy pod ręką, czyli po typowy sprzęt kuchenny, który często wygląda bardzo ładnie, ale ukryty jest głęboko w szafkach.

 

TEMATY I MOTYWY

 

W celu poprawy wystroju kuchni możemy użyć bardzo wielu różnorodnych sprzętów kuchennych, które zamiast chować w szafkach i szufladach, możemy wyeksponować na blatach i w innych miejscach, tak by służyły nie tylko w zadaniach czysto praktycznych, lecz także stały się ozdoba i wizytówką kucharza. Zanim jednak zaczniemy ozdabiać kuchnię, warto zastanowić się nad tym jaką tematykę wybierzemy. Owszem, ustawiając ładny komplet noży czy garnków sprawimy, że kuchnia będzie wyglądała ładniej, jednak jeśli ustalimy z góry konkretny motyw, sprzęty te będą się wzajemnie uzupełniały i sprawią, że przestrzeń będzie miała jeszcze więcej charakteru. Istnieje wiele motywów jakimi możemy się posłużyć i praktycznie ogranicza nas jedynie własna kreatywność. Przykładem może być temat związany z naturą. Wówczas warto wybierać ciepłe, lekko przyciemnione kolory, takie jak brąz czy zieleń.

Poza kolorami ważne jest również to, aby sprzęt kuchenny posiadał elementy wykonane z drewna. Dobry na początek będzie zestaw noży kuchennych, które mogą posiadać rękojeść wykonaną właśnie z drewna. Zamiast jednak układać je na blacie, warto użyć stojaka. Noże kuchenne można kupić pojedynczo, dzięki czemu będziemy mogli stworzyć swój własny zestaw, jednak łatwiej wybrać już gotowe zestawy, które posiadają specjalnie zaprojektowany stojak, będący również bardzo ładnym elementem, który również wpłynie pozytywnie na postrzeganie wnętrza. Oczywiście wybierając zestaw warto zwracać uwagę także na to, by stojak również był wykonany z drewna, jednak z tym na szczęście nie będzie problemów, ponieważ większość stojaków jest wykonanych z tego surowca. Innym sposobem na to by tchnąć więcej życie w swoją kuchnię, jest wyeksponowanie kilku garnków.

Chcąc pozostać przy motywach natury, najlepiej wykorzystać garnki emaliowane, które często kojarzą się z przyjemną kuchnią babci, a także z życiem na wsi, będącym nierozerwalnie połączonym z naturą. Dzięki wykorzystaniu emalii, na garnkach nanoszone mogą być różnokolorowe wzory, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybieranie takich egzemplarzy, które będą ozdobione w kwiaty lub grafiki przedstawiające naturę. Poza pięknym wzornictwem, garnki emaliowane cieszą się popularnością również ze względu na to, że powłoka ta nie ma żadnego wpływu na smak potraw oraz nasze zdrowie, a dodatkowo zabezpiecza staw przed przedostawaniem się z niej do potraw niechcianych substancji chemicznych. W kuchni często parzymy kawę i herbatę, dlatego interesującym wyborem będą także mniejsze akcesoria kuchenne, takie jak filiżanki im kubki. Jeżeli mamy taką możliwość, warto zdecydować się na wybór filiżanek i kubków utrzymanych w odcieniach ciepłego i ciemnego brązu, przypominającego kolor zaparzonej kawy lub herbaty. Aby dopełnić zestawu, obok możemy postawić kawiarkę lub ciemnobrązowe pojemniki do przechowywania kawy i herbaty.

 

ISTOTNE DETALE

 

Wchodząc do ładnie udekorowanej kuchni będziemy pod wrażeniem tego jak ładnie wygląda, a po chwili zaczniemy rozglądać się w poszukiwaniu detali, które wpływają na cały efekt jaki został uzyskany. To właśnie dlatego poza wykorzystaniem większych sprzętów kuchennych, takich jak garnki, patelnie czy noże, warto stawiać także na drobiazgi, takie jak kubki, filiżanki, kieliszki czy młynki do przypraw. Jeśli postaramy się o to, aby kuchnia była utrzymana w konkretnej tematyce, wówczas będziemy mieć pewność, że wnętrze nabierze charakteru, a przebywanie w nim będzie sprawiało przyjemność zarówno osobie, która gotuje, jak i wszystkim, którzy w danej chwili przebywają w kuchni.

 


Article Tags:
·
Article Categories:
Artykuły

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *