Dom i Wnętrze WojciechaSobczak  

Sofa w salonie: jak wybrać idealny model do swojego wnętrza

Sofa stanowi najważniejszy element wyposażenia każdego salonu. Znajdujemy dla niej miejsce zarówno w małych, średnich, jak i dużych salonach. Tych minimalistycznych i tych bardzo przestronnych. Ten mebel służy nam do odpoczynku za dnia, a nierzadko do regeneracji w ciągu nocy, gdy zamienia się w wygodne łóżko. Czym się kierować, wybierając idealną sofę do salonu?

 

Kluczowe aspekty przy wyborze sofy

W pierwszej kolejności należy uwzględnić metraż salonu. Do niewielkiej przestrzeni, ale i w przypadku najbardziej wymagających domowników sprawdzi się sofa modułowa. Mebel składający się z elementów, które można ze sobą dowolnie zestawiać. Dzięki temu staje się jeszcze bardziej praktyczny, służy i małej rodzinie, i wtedy, gdy pojawiają się niezapowiedziani goście.

Rozmiary sofy powinny zapewnić komfort odpoczynku wszystkim domownikom. Przyda się także zapas miejsca dla wspomnianych gości. Poza tym chodzi o to, aby sofa pasowała do wnętrza, jego aranżacji i nie wpływała na ograniczenie salonowej przestrzeni.

Kolor i tkanina wykonania sofy

Od zastosowanej tkaniny zależy trwałość i sposób pielęgnacji wypoczynkowego mebla. Sofa skórzana może posłużyć długi czas, gwarantuje wygodę użytkowania, a do tego prezentuje się niezwykle stylowo, wręcz luksusowo. Trzeba jednak właściwie ją pielęgnować, aby nie straciła na swoich właściwościach.

Sofy tapicerowane są bardzo praktyczne i uniwersalne, a za sprawą ciekawych konstrukcji czy oryginalnych zestawień kolorystycznych, dodatkowo urozmaicają salonową aranżację. Warto, aby materiał, którym pokryta jest sofa, nadawał się do czyszczenia, a jego pielęgnacja nie oznaczała czasochłonnych i kosztownych zabiegów. Ponadto trwałe i odporne na zaplamienia czy uszkodzenia materiały sprawią, że domownicy będą się cieszyć niezmienną estetyką sofy.

Kolory należy dopasować do wystroju salonu. Stonowane odcienie czy monochromatyczne wnętrze zyska na ożywionej estetyce, gdy dopełni ją sofa w kontrastowym kolorze. Gdy zaś salon jest pełen detali, ozdób, a także więcej niż dwóch kolorów, dobrze jest dobrać mebel wypoczynkowy, który kolorystycznie równoważy cały wystrój. Może to być efektowna, designerska sofa szara.

Jak wybrać idealną sofę do swojego salonu

Sofa rozkładana, z funkcją spania, a może bez? Należy wziąć pod uwagę, czy salon spełnia funkcję typowo reprezentacyjną, czy jednak w porze wieczorowej i nocą staje się sypialnią dla domowników. W tej drugiej opcji warto postawić na rozkładany mebel z funkcją spania.

Jak stworzyć strefę wypoczynku z sofą w salonie

Salon za pomocą sofy można podzielić na strefy – część rozrywkową, dzienną, ale i tę typowo wypoczynkową. Jak to zrobić? Wystarczy przemyśleć miejsce ustawienia sofy, jej styl, a także główne funkcje, które ma spełniać w określonej strefie. Gdy celem jest stworzenie miejsca do wypoczynku, warto postawić na mebel z miękkimi siedziskami, wygodnym oparciem oraz o designie i kolorystyce, które współgrają z wystrojem, tym samym tworząc przytulny klimat sprzyjający wypoczynkowi.

Właściwie dobrana sofa jest w stanie odmienić każdy salon i sprawić, że będzie on zarówno efektowny, jak i funkcjonalny. Zwróć uwagę na kilka powyższych wskazówek i znajdź mebel idealny.